Cadrul geografic

Comuna Crăciunelu de Jos, parte integrantă a judeţului Alba, este situată în vestul întinsului podiş al Târnavelor. Este aşezată la limita dintre Podişul Secaselor, la sud şi Dealurile Târnavei Mici la nord, în lunca sapată de râul Târnava. Comuna Crăciunelu de Jos se învecinează la est cu municipiul Blaj, care este situat la circa 6 km distanţă pe DN.14B; la sud-est cu localitatea Tiur; la sud şi sud-vest vecinii localităţii sunt satele Secasel, Colibi, Mihalt şi Obreja, la vest satul Cistei la nord oraşul Teiuş, la nord-est satele Odverem, Beta, Ocnisoara.

Aşezarea propice a comunei de-a lungul unui vechi drum transilvanean ce legă capitala Alba Iulia de oraşele săseşti, de-a lungul Târnavei Mari, a permis scoaterea din izolare a comunei şi evoluţia sa permanentă. Astăzi comuna este străbătută de magistrala feroviară 300 Bucureşti-Oradea şi de DN 14B, care se suprapune cu vechiul drum medieval. Distanţa care leagă comuna Crăciunelu de Jos de capitala ţării este de 379 km, iar distanţa care leagă comuna de capitala judetului este de 34 km.